Rodzaje kolagenu

DLACZEGO KOLAGEN DO PICIA?

Jednym ze sposobów na przywrócenie skórze młodości są zabiegi wstrzykiwania kolagenu, jednak to metoda kosztowna i niosąca niebezpieczeństwo wywołania niepożądanych zmian. Skuteczną metodą na dostarczenie białka skórze są stosowane coraz powszechniej suplementy diety. Zamknięty w saszetce kolagen typu I jest związkiem, który w naszej skórze odpowiada za zabliźnianie się ran, oraz za jej zagęszczenie i odnowę, a tym samym za stopień elastyczności i nawilżenia. Jednak nie jest. Ponieważ po 40 roku życia jego niedobory występują już w naszym organizmie na stałe, bo synteza kolagenu nie równoważy procesu degradacyjnego, musimy sami dostarczyć do organizmowi. Kolagen pozyskiwany z ryb jest związkiem czynnym. Jego cząsteczki są mniejsze niż kolagenu pochodzenia zwierzęcego, dlatego jeszcze szybciej przedostają się do naszej skóry i odbudowują ją. Tego właśnie nie gwarantuje nam żadne serum, czy balsam z zawartością kolagenu, które działają tylko na komórki skóry na jej powierzchni. Kolagenem natywnym jak i również tym do picia,bo zawarty proszek jest w zaszetkach, to kolagen, który utrzymuję się wciąż na najwyższym podium firmy ZaraPharm.

RODZAJE KOLAGENU typy

typ I – jest to najbardziej powszechnie występujący rodzaj kolagenu w ludzkim organizmie. Jest on obecny w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości. Występuje on także w skórze, tkance podskórnej,
typ II – występuje w chrząstkach stawowych,
typ III – występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, w trakcie zabliźniania ran, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I, tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej, włókna te wybarwiają się solami metali ciężkich np. srebrem (argentos),
typ IV – występuje w błonie podstawnej – mikrowłóknach międzytkankowych, tworzących cienkie membrany między różnymi tkankami organizmu,
typ V – śródmiąższowy – występuje na granicy tkanki tworzącej blizny i tkanek na krawędzi blizn – występuje zawsze jako dopełnienie kolagenu typu I,
typ VI – odmiana typu V – spełniająca tę samą funkcję,
typ VII – występuje w tkance nabłonkowej, m.in. w skórze i na powierzchni tętnic,
VIII – występuje w śródbłonku – tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył i tętnic,
IX, X, XI – występują w chrząstkach – razem z typem II,
XII – występuje razem z typami I i III w wielu tkankach.

Rodzaje kolagenu
Mamy różne rodzaje kolagenu, niestety przy kosmetykach gotowych często nie jest podane z jakim kolagenem mamy doczynienia, a to istotne, bo może mieć np. zbyt duże cząsteczki by wniknąć, albo jedyne działanie do zostawienie takiego filmu ochronnego, ale nie przenikanie wgłąb.

kolagen zwierzęcy- kolagen pochodzenia zwierzęcego, jest 20 rodzajów białek i każde różni się budową i pełnioną funkcją. Dość popularny był kolagen bydlęcy, ale obecnie wiadomo, że kolagen wyższych kręgowców jest bardziej usieciowiony co oznacza, że jego włókna są bardziej stabilne, ale jednocześnie gorzej rozpuszcza się w wodzie i jest gorzej aktywny jako surowiec kosmetyczny.

A popularny kolagen rybi jest mniej usieciowiony niż bydlęcy, czy ze skór wieprzowych.

kolagen natywny- najcenniejszy kolagen, który ma zdolność wnikania w naskórek i dociera do skóry właściwej, dość szybko daje efekty. Pochodzi ze skory ryb lub młodych cieląt, przy czym ten rybi jest obecnie dość popularny.

kolagen hydrolizowany- to inaczej żelatyna, powstaje na skutek termicznego uszkodzenia wiązać w białkach kolagenowych. Najczęściej to właśnie ten rodzaj kolagenu jest stosowany w tańszych kosmetykach i powiedzmy sobie szczerze – nie daje takich efektów jak pełnowartościowy kolagen.

atelokolagen- przetworzony kolagen zwierzęcy, często składnik dermokosmetyków zawarty w mikro i nanokapsułkach. W połączeniu z kwasem hialuronowym stymuluje komórki do produkcji własnego kolagenu.

mikrokolagen- zmikronizowana forma kolagenu, niewielkie cząsteczki białkowe wnikają w skórę i stymulują do produkcji kolagenu., Skutecznie redukuje zmarszczki. Efekty po zastosowaniu preparatów z mikrokolagenem porównuje się do tych jakie przynoszą zastrzyki z kolagenu.

kolagen liofilizowany – otrzymywany metodą opartą na suszeniu w temperaturze poniżej 0°C, lifilizacja pozwala zachować aktywność wszystkim ważnym związkom. Ten rodzaj kolagenu najczęściej znajdziecie w suplementach diet, maseczkach do twarzy, opatrunkach kolagenowych itp.

kolagen roślinny – wielocukry pochodzenia roślinnego, nazwa kolagen jest trochę na wyrost. Daje uczcie takiego filmu na skórze, ale nie działa jak kolagen.